Albania

Stolica
Durres
Powierzchnia
Ludność
Język
Napięcie
Waluta
lek (ALL)
Kurs średni NBP:
(z dn. 15.07.2020)
1 ALL = 3.602900 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Niewielki bałkański kraj, który cieszy się coraz większą popularnością wśród europejskich turystów. I nic dziwnego! Albania zachwyca dziewiczą przyrodą, wakacyjnym klimatem i gościnnością mieszkańców. Polacy także doceniają ten kierunek, zwłaszcza że mogą tam podróżować bez paszportu ? do wjazdu do Albanii wystarczy dowód osobisty.

  Ostatnie lata są dla Albanii przełomowe. Infrastruktura turystyczna rozwija się tam prężnie, co widać na każdym kroku. Na wybrzeżu powstają nowoczesne hotele, restauracje oraz drogi. Jednocześnie dla turystów dostępne są wspaniałe albańskie zabytki, które pokazują bogate i ciekawe jest dziedzictwo kulturowe tego kraju. Można się zachwycić m.in. osmańskimi twierdzami, bizantyjskimi cerkwiami, zabytkowymi meczetami oraz starożytnymi ruinami. Turyści chętnie zwiedzają także położoną nad trzema rzekami stolicę kraju ? Tiranę. Pełna postkomunistycznych pozostałości jest też sercem bałkańskiej kultury i historii. Tu upamiętniono m.in. urodzoną w Albanii Matkę Teresę. Jej imieniem nazwano tirańskie lotnisko oraz plac, przy którym mieści się Uniwersytet Tirański.

  W Albanii można spędzić zarówno leniwy urlop na plaży, jak i zaplanować intensywne wakacje ze zwiedzaniem lub trekkingiem po bajecznych górach. Śródziemnomorskie krajobrazy urzekają na każdym kroku, albańska kuchnia to prawdziwa rozpusta dla podniebienia, a ceny pobytu i wyżywienia są naprawdę przystępne. Zdecydowanie warto rozważyć ten kierunek przy planowaniu wakacji.

  Położenie

  Albania sąsiaduje z Czarnogórą i Kosowem, Macedonią i Grecją, a od Włoch oddziela ją szeroka na 72 km cieśnina Otranto. W zdecydowanej większości to kraj górzysty ? góry zajmują aż trzy czwarte powierzchni Albanii. Wielbicieli plażowania ucieszy wiadomość, że albańska linia brzegowa nad morzami Adriatyckim i Jońskim mierzy aż 450 kilometrów (wliczając laguny, które są naprawdę malownicze).

  Klimat

  W Albanii panuje klimat śródziemnomorski. Średnio 290 dni w roku świeci tam słońce. To drugi tak dobry wynik w Europie (pierwsze miejsce należy do Hiszpanii). Lata są zawsze słoneczne i upalne, idealnie sprzyjają leniwym urlopom na plaży. Zimy są łagodne i krótkie, przy czym warto pamiętać, że głębi lądu panują temperatury nieco niższe niż na wybrzeżu.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  Obywatele polscy mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu.

  Paszporty

  Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od pierwszego dnia wjazdu na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane.

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że: obecnie Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy.

 • Pogoda
  Styczeń
  12°C 6°C
  Temp. wody 13°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
  Luty
  13°C 6°C
  Temp. wody 12°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Marzec
  14°C 8°C
  Temp. wody 13°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Kwiecień
  17°C 11°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Maj
  21°C 14°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Czerwiec
  25°C 18°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Lipiec
  29°C 21°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Sierpień
  28°C 21°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Wrzesień
  25°C 18°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Październik
  21°C 14°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Listopad
  17°C 10°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
  Grudzień
  14°C 8°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 3
 • Mapa
+48 58 300 16 61