arrow Powrót
 

Bułgaria

Stolica
Sofia
Powierzchnia
110,9 tys. km2
Ludność
ok. 7 mln
Język
bułgarski
Napięcie
230 V
Waluta
lew bułgarski (BGN)
Kurs średni NBP:
(z dn. 28.11.2020)
1 BGN = 2.292800 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Bułgaria leży na granicy Azji i Europy w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego. Na stosunkowo niewielkim obszarze 110 tys. km2 spotykamy niezwykłą różnorodność krajobrazu. Równina Naddunajska wznosi się ku wzgórzom Starej Płaniny, a rejon Średniej Góry oddzielony jest od głównego pasma górskiego malowniczą kotliną Rodopy, która rozciąga się wzdłuż granicy z Grecją, natomiast Nizina Górnotracka kończy się przepięknym wybrzeżem Morza Czarnego.

  Niegdyś lubiana i często odwiedzana przez turystów z Polski, teraz przeżywa "drugą młodość" i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. W miejscowościach nadmorskich ciągle powstają nowe centra rozrywkowe, aquaparki, puby, bary i restauracje, z których każda ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Istniejące tu luksusowe hotele oferują swoim gościom szeroki wybór atrakcji - wieczory folklorystyczne, bogaty program animacyjny i koncerty muzyczne na żywo.

  Bułgaria to także wysokie (najwyższe na Bałkanach) góry, urzekające doliny i przełomy rzek rzadkiej piękności, to również zabytki z bardzo odległej i niedawnej przeszłości, a wreszcie nowoczesne zaplecze turystyczne. Odwiedzających ten kraj fascynuje wielowiekowa, pasjonująca historia, przynależność do odmiennego, prawosławnego kręgu kulturowego, a nas - Polaków dodatkowo poczucie bliskości językowej. Bułgarzy to przecież także Słowianie.

  Klimat

  Większa część Bułgarii leży w strefie klimatu umiarkowanego, a regiony nadmorskie i południowe w strefie klimatu podzwrotnikowo-kontynentalnego. Zimy są chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Klimat doskonale sprzyja rolnictwu i turystyce zarówno letniej jak i zimowej.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  W Bułgarii dla Polaków wizy nie są wymagane. Polacy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Bułgarii do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu.

  Paszporty

  Do Bułgarii Polacy mogą wjechać za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że: od 1 czerwca Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację w której podaje się swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest się osobą chorą.

 • Ciekawostki

  Plaża i sport

  Plaże są świetnie zagospodarowane, a zaraz przy nich działają wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, windsurfing, parachuting i wiele innych. Znaleźć tu można też boiska do siatkówki plażowej, korty tenisowe, a większych kurortach - pola golfowe.

  Aż 16 plaż na bułgarskim wybrzeżu zostało w 2002 roku wyróżnionych Błękitną Flagą - nagrodą przyznawaną za czystość plaż. Te najpiękniejsze z nich zlokalizowane są w kwitnących miejscowościach turystycznych, jak Złote Piaski, Słoneczny Brzeg,Nessebar, Sozopol, Pomorie, Bałczik.
  Plaże są codziennie sprzątane mechanicznie. Czasem prądy morskie wyrzucają na brzeg algi, również szybko usuwane. W Złotych Piaskach toczyły się ubiegłego lata prace budowlane - wiele hoteli było remontowanych lub rozbudowywanych.

  W lecie czeka nas tutaj ciepłe Morze Czarne z niezawodnym słońcem i mnóstwo smakowitych i niedrogich owoców i warzyw, w zimie - górskie kurorty wymarzone dla miłośników nart, a przez cały rok - bardzo dobre wino, mocna, słodka kawa i... serdeczność mieszkańców tej krainy! Poza dobrze w Polsce znanymi miejscami - jak Warna, Burgas, Złote Piaski, Płowdiw, monaster Rilski czy Sofia - jest w Bułgarii jeszcze wiele arcyciekawych miejsc, gdzie rzadko docierają Polacy.

  Do wzrostu popularności Bułgarii przyczyniły się przede wszystkim liczne inwestycje w przemyśle turystycznym, powstanie nowych hoteli oraz odnowienie istniejących, przez co baza hotelowa w największych kurortach Bułgarii niczym nie odbiega od standardu hoteli hiszpańskiej Costa Bravy czy francuskiego Lazurowego Wybrzeża.

 • Pogoda
  Styczeń
  6°C -1°C
  Temp. wody 6°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 2
  Luty
  6°C -1°C
  Temp. wody 5°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 3
  Marzec
  11°C 2°C
  Temp. wody 5°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
  Kwiecień
  16°C 7°C
  Temp. wody 9°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Maj
  22°C 12°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Czerwiec
  26°C 16°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Lipiec
  30°C 19°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Sierpień
  29°C 18°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Wrzesień
  26°C 14°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Październik
  21°C 11°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Listopad
  13°C 6°C
  Temp. wody 13°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 3
  Grudzień
  7°C 1°C
  Temp. wody 9°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 2
 • Kuchnia

  Kuchnia bułgarska jest w Polsce mało znana. Najbardziej znaną potrawą jest bez wątpienia sałatka szopska, o której z pewnością każdy słyszał. Jeżeli jednak ktoś lubi potrawy lekkostrawne, obfitujące w warzywa i zasadniczo różniące się od większości dań, które znamy to na pewno zasmakuje w tej kuchni.

  Bułgaria jest krajem z długą i burzliwą historią. W różnych okresach podlegał on różnym wpływom (bizantyjskim, tureckim, greckim, niemieckim) co spowodowało, że kuchnia bułgarska przejęła sporo obcych potraw i przystosowała je do lokalnego gustu. Tradycyjny obiad bułgarski zaczyna się od sałatki szopskiej i kieliszka rakiji, która jest tradycyjnym, mocnym alkoholem bułgarskim. Następnie podawana jest zupa, a później danie główne do którego pije sie wino. Na sam koniec podawany jest deser- zazwyczaj ciasto.

 • Mapa
+48 58 300 16 61