Cypr

Stolica
Powierzchnia
9 251 km2
Ludność
758 363
Język
Grecki, turecki
Napięcie
220 V
Waluta
euro (EUR)
Kurs średni NBP:
(z dn. 09.07.2020)
1 EUR = 4.296400 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Małe państwo - duża wyspa. Gościnna, egzotyczna położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon na Cyprze trwa cały rok! Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie dla turystów cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  Na Cyprze dla Polaków wizy nie są wymagane.

  Paszporty

  Na Cypr Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jeśli w czasie lotu na Cypr planowane jest międzylądowanie w Turcji, może być konieczne okazanie paszportu na lotnisku.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane.

  W ramach procedury stopniowego przywracania międzynarodowego ruchu lotniczego władze cypryjskie określiły dwie kategorie państw (A i B), z których można będzie podróżować na Cypr. Osoby podróżujące z państw kategorii A muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do odbycia lotu na Cypr. Osoby podróżujące z państw zaliczonych do kategorii B zobowiązane są dodatkowo do przedstawienia przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przez podróżą. Polska z dniem 06.07.2020 została przeniesiona do kategorii A. Skład obu grup państw (A i B) jest jednak na bieżąco modyfikowany w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.

  Przy wjeździe na terytorium pozostające poza efektywną kontrolą rządu Republiki Cypryjskiej (tzw. Turecka Republika Cypru Północnego) wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą oraz poddanie się kolejnemu testowi po wjeździe do tzw. TRCP. Osoby poddane testom kierowane są na przymusową kwarantannę do wskazanych hoteli w celu oczekiwania na wynik testu, co może potrwać nawet do 72 godzin. Ambasada RP w Nikozji przypomina, że udzielanie pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w tzw. TRCP praktycznie nie jest możliwe.

  Bezpieczeństwo

  Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia i życia turystów. Mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Nie występują szczególne normy prawne i zwyczajowe mogące powodować sytuacje konfliktowe. Spacer nocą ulicami miast nie stwarza w zasadzie żadnych zagrożeń. W sezonie turystycznym zdarzają się jednak przypadki pospolitych kradzieży (kieszonkowych) w miejscach dużych skupisk ludzkich, jak np. bazary i domy towarowe.

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Cypr to raj dla miłośników żeglowania i windsurfingu. Przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie istnieje możliwość zakosztowania uroków wodnych atrakcji. Stolicą sportów wodnych jest Limassol, gdzie można znaleźć wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Jachty można wypożyczać na różne okresy czasowe (godziny, dni, tygodnie), a jest ich naprawdę szeroki wybór od kilku- i kilkunastoosobowych aż po 80-osobowe katamarany. Wprawę w żeglowaniu można złapać w jednej ze szkółek żeglarsko-nawigacyjnych.

  Cypryjskie ciepłe wody Morza Śródziemnego to również atrakcja dla nurków. Ponad 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania rozsianych jest po całym Cyprze. A pod wodą czekają niepowtarzalne okazy flory i fauny (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia spoczywający nieopodal wybrzeży Larnaki, a w okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras znajdują się podwodne groty i jaskinie nie lada gratka dla pasjonatów nurkowania.

  Plaża i sport

  Cypr urzeka wspaniałymi plażami. Ze względu na malownicze okolice, złocisty piasek i czyste, turkusowe morze do najczęściej odwiedzanych należą Nissi Beach i Konnos Beach położone nieopodal miejscowości Ayia Napa. Piękna, piaszczysta plaża znajduje się również w okolicach Ayia Napa, w miejscowości Protaras. Na południu godne polecenia są jeszcze miejsca takie jak piaszczysta Curium Beach w okolicach Pafos, oraz Governor's Beach - plaża z charakterystycznym czarnym piaskiem, położona ok. 30 km na wschód od Limassol.

  Pięknymi, piaszczystymi plażami szczyci się również Cypr północny, między Famagustą i Bogaz - tamtejsze plaże charakteryzują się złocistym piaskiem i ciekawą linią brzegową. Godne polecenia plaże znajdują się też w okolicach Salaminy, Kyrenii oraz na Półwyspie Karpasia.

  Wyspa jest rajem dla amatorów sportów wodnych takich jak nurkowania, narciarstwa wodnego, żeglowania i windsurfingu czy lotu na spadochronie za motorówką. Na Cyprze można również przez cały rok grać w golfa na znajdujących się w okolicach Pafos polach: "Tsada Golf Club", "Secret Valley" i "Aphrodite Hills". Większość hoteli ma także własne korty tenisowe.

 • Pogoda
  Styczeń
  16°C 7°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Luty
  17°C 6°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Marzec
  18°C 8°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Kwiecień
  22°C 11°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Maj
  26°C 16°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Czerwiec
  30°C 20°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Lipiec
  35°C 22°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 13
  Sierpień
  35°C 22°C
  Temp. wody 26°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Wrzesień
  30°C 20°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Październik
  27°C 16°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Listopad
  22°C 12°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Grudzień
  18°C 8°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
 • Historia

  Cypr zna nazwiska wielu władców: Aleksander Wielki, Kleopatra, Ryszard Lwie Serce... Jednak najczęściej na Cyprze powtarzane jest imię Afrodyty. Najwyraźniej bogini przychylnym okiem patrzy i czuwa nad wyspą, która pomimo wielu historycznych zawirowań od 10 000 lat rozwija się i kwitnie. Na Cyprze można znaleźć wiele śladów starożytnego dziedzictwa - pamiątki po greckim osadnictwie i hellenistycznych wpływach.

  Nowa karta historii zaczyna się, gdy na Cypr przybył apostoł Paweł i nawrócił rzymskiego władcę, na religię chrześcijańską - Cypr stał się pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański król. Następnie Cypr był kolejno pod panowaniem Persji, Asyrii i Egiptu. Trzęsienia ziemi z 332 i 342 r. p.n.e. nie tylko zniszczyły niemal całe miasta, ale zapoczątkowały nową erę - rzymskiego panowania. Kiedy w 395 r. n.e. doszło do podziału cesarstwa rzymskiego, Cypr znalazł się pod wpływami Bizancjum na kolejne dziewięć stuleci.

  Nie zmieniły tego próby inwazji arabskiej w VII w. Doszło natomiast do uformowania się odrębnego cypryjskiego kościoła chrześcijańskiego. W XI w. podczas trzeciej krucjaty do wybrzeży przypłynął Ryszard Lwie Serce i ogłosił wyspę jako swoją własność. Szybko sprzedał ją Templariuszom, a następnie królowi Jerozolimy - Lusignanowi. Lata 1489-1571 to czas, kiedy na wyspie powiewały flagi weneckie. Po kolejnej - tym razem skutecznej - inwazji tureckiej przez 300 lat Cypr pozostawał we władaniu państwa otomańskiego, poddawany Presji oraz napływowi zwyczajów i kultury świata muzułmańskiego.

  W 1878 roku Cypr stał się kolonią brytyjską, obok innych śródziemnomorskich krajów, jak Lesbos, Lemnos. Niepodległość Cypr wywalczył dopiero w 1960 roku i w pełni cieszył się nią niewiele ponad 10 lat - do 1974 roku, kiedy to nastąpił najazd turecki, a część terytorium do dziś pozostaje pod turecką okupacją. Nikozja - stolica Cypru - jest jednym z ostatnich podzielonych murem miast.

 • Kuchnia

  Kuchnia cypryjska jest typową kuchnią śródziemnomorską, może odrobinę lżejszą. Dużą popularnością cieszą się dania z ryb, a także "przegryzki" takie jak: figi, orzechy, pestki i ziarna, oliwki. Z jednej strony na wyspie jest wiele oryginalnych przysmaków i kulinarnych zwyczajów, a z drugiej strony - podobnie jak w kulturze i zwyczajach - można zauważyć wpływy państw poprzez historię związanych z Cyprem.

  Mezedhes to kulinarna przygoda. "Za jednym podejściem" można skosztować do 30 dań, które najlepiej charakteryzują cypryjski smak. Na początek zielone i czarne oliwki z sokiem z cytryny, czosnkiem lub ziołami. Jako przystawka będą sosy z warzywami i przyprawami o egzotycznie brzmiących nazwach: tahini, skordalia, taramosalata, talattouri - podawane z wiejskim chlebem. Dla zdeterminowanych - octapodi krasato - ośmiornice w czerwonym winie oraz karaoli yahni - ślimaki w sosie pomidorowym. Następne w kolejce czekają zalatina i moungra - marynowane kapary i kalafior. Nie może zabraknąć ryb: smażonych wędzonych, gotowanych i przyrządzanych na wszelkie możliwe sposoby z bukietem różnorodnych ziół i przypraw. Jedne z najpopularniejszych dań to: ser halloumi - twardy, wędzony wyrabiany z koziego mleka, lountza - wędzone i marynowane kawałki wieprzowiny, keftedes - mięsne kuleczki, loukanika - wędzone cypryjskie kiełbaski. Do głównych dań zalicza się także afelia - wieprzowina gotowana w czerwonym winie ussakas - pasztecik z warstw siekanego mięsa, ziół i warzyw, Stifado - cebulowy gulasz z wołowiny.

  Oddzielną historią jest przygoda z cypryjskimi winami. Do najsłynniejszych należy Commandaria - wino, którego receptura pamięta czasy Ryszarda Lwie Serce. Przypuszcza się, że receptura węgierskiego Tokaja, wina Maderia czy Masala zostały opracowane na bazie cypryjskich przepisów. Commandaria Alasia to najstarsze wino. Wytwarzane z czerwonego Mavro i białego Xynisteri. Po fermentacji w glinianych kadziach w naturalny sposób uzyskuje 15% alkoholu. przechowywane przynajmniej przez 5 lat. Podobno sułtan Sulejman II podbił w 1571 r. wyspę, aby zdobyć Commandarię i dla niej jednej uczynił odstępstwo od reguł islamu.

  Na Nowy Rok przygotowuje się ciasto Vasilopitta, do którego wkłada się monetę. Szczęście będzie sprzyjać temu, kto znajdzie ją w swojej porcji.

 • Mapa
+48 58 300 16 61