arrow Powrót
 

Egipt

Stolica
Kair
Powierzchnia
1 001 450 km2
Ludność
68 359 979
Język
arabski
Napięcie
220 V
Waluta
funt egipski (EGP)
Kurs średni NBP:
(z dn. 28.11.2020)
1 EGP = 0.239300 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Egipt to kraj arabski leżący w północno-wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Religią dominującą tego niezwykłego afrykańskiego kraju jest islam (94%), chrześcijanie koptyjscy i inni to jedynie 6% społeczeństwa. Egipt jest republiką podzieloną na 26 gubernatorstw (muhafazatów). Językiem urzędowym jest język arabski, jednak w dzielnicach turystycznych można porozumieć się po angielsku i francusku.

  Najbardziej popularne wśród turystów miejsca to między innymi wielkie kurorty turystyczne.

  Główną i jedyną stałą rzeką w Egipcie jest Nil, liczący od swoich źródeł 6671 kilometrów. Jest to najdłuższa rzeka na kuli ziemskiej. Źródła jego dwóch głównych dopływów leżą głęboko w sercu afrykańskiego kontynentu.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  W Egipcie dla Polaków wizy są obowiązkowe. Można je kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, przez internet na stronie www.visa2egypt.gov.eg lub w egipskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Kosztują 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna).

  Uwaga!
  Zgodnie z informacjami podanymi przez władze Egiptu, podróżni przylatujący lotami czarterowymi do gubernatorstw: Morze Czerwone, Marsa Matrouh, Luxor, Synaj Południowy oraz Asuan są zwolnieni z opłaty wizowej do 30 kwietnia 2021 r. Przemieszczanie się między gubernatorstwami pozostaje zawieszone do odwołania. Zorganizowany ruch turystyczny został ograniczony do: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh.

  Paszporty

  Do Egiptu Polacy mogą wjechać za okazaniem paszportu. Dokument musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Egiptu (8 miesięcy w przypadku wnioskowania o wizę przez internet).

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Zalecane jest przestrzeganie podwyższonych zasad higieny: należy często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie czyścić owoce i warzywa przed zjedzeniem. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach).

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że według informacji podanej przez władze egipskie od 1.09.2020 r. każdy podróżny zobowiązany jest do do okazania negatywnego wyniku testu PCR Covid-19.
  W związku z powyższym wjazd do Egiptu jest możliwy:
  1) po okazaniu testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed podróżą
  2) lub po wykonaniu testu na lotnisku po przylocie do Egiptu, koszt badania to 30 USD/os. Test można wykonać na jednym z czterech lotnisk: Szarm El-Szejk, Taba, Hurghada, Marsa Alam.

  Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci w wieku do 6 lat.

  Bezpieczeństwo

  Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Nie zaleca się jednak przebywania w uboższych dzielnicach. Istnieje zagrożenie terroryzmem. Zamach w Luksorze w 1997 r. spowodował zaostrzenie przez władze środków ostrożności. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie są eskortowane przez policję.

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Egipt to kraj niezwykłych krajobrazów - bezkresna pustynia łączy się z morzem, dlatego można tu zarówno przeżyć burzę piaskową, jak i posłuchać spokojnego dźwięku fal rozbijających się o brzeg lazurowego morza.

  Kraj posiada doskonale rozbudowaną bazę gastronomiczną i noclegową. Mnóstwo tu luksusowych hoteli, które swoim gościom oferują wszelkie możliwe atrakcje i udogodnienia.

  Liczne kurorty w Egipcie są niczym oazy harmonijnie wtapiające się w pustynny krajobraz. Ci jednak, którzy spędzając wczasy w Egipcie zdecydowali się na skromniejsze miejsce pobytu na pewno będą zadowoleni pełno tu bowiem uroczych, kameralnych hotelików i kwater prywatnych. Zarówno na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jak i w centrum można spotkać cały szereg urokliwych kafejek, luksusowych restauracji, pubów i dyskotek.

  Plaża i sport

  Atutami wybrzeży Morza Czerwonego i Śródziemnego są świetnie zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz fakt, że działają tu wypożyczalnie sprzętu sportowego. Egipt jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Błękitne laguny zachęcają do snorkelingu, pasjonaci nurkowania mogą zachwycać się bogactwem morskiej fauny i flory, albo wziąć udział w często organizowanych tu eskapadach, jakimi są np. safari nurkowe.

  To również doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią windsurfing i kitesurfing. Na plażach działają liczne szkoły organizujące kursy dla turystów - można się tu nauczyć tańca merengue, pójść na beach party, albo wziąć udział w turnieju siatkówki plażowej.

  Z pewnością zadowoleni będą miłośnicy zwiedzania zabytków kultury i sztuki. Aby poznać najciekawsze zakątki Egiptu, w których usytuowane są liczne świątynie i monumentalne starożytne budowle, najlepiej udać się w rejs po Nilu.

  Najwygodniejszym środkiem transportu jest prom turystyczny z portu wypływający kilka razy dziennie. Można tu również skorzystać z rejsów żaglowych i łodzią podwodną, albo udać się na połów ryb.

  Na egipskim wybrzeżu każdy znajdzie coś dla siebie - zwolennicy leniuchowania na złocistym piasku odnajdą swoją oazę spokoju w jednej z licznych tu urokliwych zatoczek. Bardziej romantyczni mogą skorzystać z konnej przejażdżki, a na amatorów sportów luksusowych czekają pola golfowe.

 • Pogoda
  Styczeń
  22°C 18°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Luty
  23°C 19°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Marzec
  24°C 20°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Kwiecień
  25°C 21°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Maj
  26°C 22°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Czerwiec
  28°C 23°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 13
  Lipiec
  28°C 23°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Sierpień
  27°C 24°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Wrzesień
  26°C 23°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Październik
  25°C 22°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Listopad
  24°C 21°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Grudzień
  23°C 20°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
 • Historia

  Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację.

  Najstarsze osadnictwo od początku skupiało się w dolinach delty Nilu tutaj kwitło życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie. Następnie władzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze.

  Ostatnim władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e), później Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie.

  Dzisiaj Egipt jest skarbnicą dziedzictwa przeróżnych kultur i tradycji. Przez wielu nazywany jest skarbem pustyni, gdzie pod warstwą pustynnego piasku, w alei sfinksów, w Świątyni Hatszepsut nadal odczuwa się atmosferę pradawności, niezwykłości i tajemnicy.

 • Kuchnia

  Egipska kuchnia jest inspirowana kuchnią turecką i arabską. Dania proponowane w Egipcie są najczęściej daniami bezmięsnymi, a ich podstawą jest ful - duża brązowa fasola oraz różnego typu przyprawy i zioła, które powodują, iż nawet najbardziej "zwykłe" potrawy nabierają wyśmienitego smaku. Najczęściej używane przyprawy to kminek, kurkuma, kolendra, imbir, sezam, goździki, pietruszka oraz mięta.

  Do najpopularniejszych potraw należą: różnego typu sałatki, niewiele mające wspólnego z europejskimi odpowiednikami Batingan to marynowane i smażone oberżyny bisara- puree z fasoli z dodatkiem czosnku i smażonej cebuli hummus - sos sezamowo - grochowy tabbula - rodzaj sałatki z kaszy kus-kus, cebuli u ziół bardziej podobne do europejskich to sałatka tomaten- kawałki pomidorów w sosie ziołowo-czosnkowym zupy: szurbet ads - z soczewicy z dodatkiem mielonego kminku i cytryny, muluchija - gęsta zupa z juty o smaku przypominającym szpinak dania główne to najczęściej : szisz kbab - grillowane mięso baranie, wątroba i cebula, kebab halla - gulasz barani z kminkiem.

 • Mapa
+48 58 300 16 61