Grecja

Stolica
Ateny
Powierzchnia
131 940 km2
Ludność
10 601 527
Język
grecki
Napięcie
220 V
Waluta
euro (EUR)
Kurs średni NBP:
(z dn. 10.07.2020)
1 EUR = 4.296400 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Najchętniej i najliczniej odwiedzany przez turystów kraj w Europie. Piękna pogoda, błękitne morze, bajeczne plaże oraz mnóstwo zabytków stanowią to, co sprawia, że przez cały rok do Grecji przybywają spragnieni słońca turyści. Grecja, tak jak i Włochy to kolebka europejskiej cywilizacji.

  Tutaj każdy kamień, każda budowla i każdy skrawek wybrzeża przechowują tajemnicę przeszłości, a każda droga przenosi nas w dawny świat mitów zrodzony z kultu sił przyrody.

  W starożytnych pozostałościach zaklęty jest duch epok dawno minionych igrzysk, walk o dominację nad starożytnym światem i słodki smak boskiej ambrozji. To tutaj wznosi się i ginie w chmurach starożytny, przepastny Olimp, który przez wieki, ze względu na swą niedostępność i wielkość, budził respekt tutejszych mieszkańców.

  Grecja to połączenie pięknej baśni i równie pięknej rzeczywistości złoty piasek plaż zaprasza do leniuchowania, błękitne, ciepłe i czyste morze zachęca do kąpieli, a mistyczna atmosfera antycznej architektury i sztuki kusi swą wspaniałością, oryginalnością i tajemnicą.

  Cała ludność Grecji to 10 mln. Większość mieszkańców to Grecy, a pozostali mieszkańcy to narody słowiańskie (głównie Bułgarzy) i Turcy. Językiem urzędowym jest greka, ale w miejscowościach turystycznych bez problemu można się porozumieć w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Zdecydowana większość mieszkańców Grecji to wyznawcy prawosławia, w mniejszości pozostają katolicy i muzułmanie.

  Krajobraz greckich wysp ze względu na białą zabudowę domów typową dla architektury śródziemnomorskiej i skalistą [foto10]powierzchnię z pozoru wydaje się być jednolity. Jednak kiedy przyjrzymy się mu bliżej okazuje się, że każda z wysp ma swój swoisty, indywidualny charakter i każda reprezentuje sobą coś oryginalnego. Odmienność wysp wynika z przebiegu ich historii, która kształtowała odmienne tradycje, zwyczaje. Grecja jest swoistą mozaiką kulturową, gdyż przez wieki przez tereny dzisiejszej Grecji przewijały się liczne plemiona i ludy ? zarówno bałkańskie, jaki europejskie. Niewątpliwym jej atutem są liczne i dobrze zachowane zabytki od antycznych greckich i rzymskich budowli, poprzez średniowieczne, monumentalne bizantyńskie i romańskie twierdze, aż do tureckich meczetów.

  Położenie

  Grecja zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego, oblewają ją cztery morza: Jońskie, Egejskie, Kreteńskie i Trackie. Jest krajem górzystym o bardzo zróżnicowanej linii brzegowej, są tu zatoki, porty, wyspy i półwyspy. Do największych zatok należą: Patras, Koryncka i Salonicka. Największym półwyspem jest Peloponez, stanowiący 1/5 powierzchni kraju.

  Najbardziej wysunięty punkt na zachód to Kerkira (Korfu), na wschód Rodos, największą wyspą jest Kreta, licząca 8372 km2 powierzchni. Druga pod względem wielkości jest Eubea (3653 km2), położona tak blisko lądu stałego, że jest z nim prawie stopiona. 4/5 obszaru kraju to tereny górzyste z tak znanymi górami jak Pindos, które zaczynają się od północy szczytem Smolikas (2637 m) i kończą na południu, na Parnasie. Innym, nie mniej znaczącym pasmem górskim jest Olimp, wraz z najwyższym szczytem Mitikas (2917 m).

  Klimat

  W przeważającej część Grecji panuje klimat śródziemnomorski, różniący się nieznacznie w poszczególnych regionach. Na północy zimy są ostrzejsze, temperatury spadają w lutym nawet do minus 19°C. Na wschodzie klimat jest bardziej suchy. Okres bezdeszczowy w lecie trwa tutaj 5 miesięcy. Zachodnie wybrzeża nad Morzem Jońskim znajdują się w strefie oddziaływania klimatu o cechach atlantyckich.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  W Grecji dla Polaków wizy nie są wymagane.

  Paszporty

  Do Grecji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że: począwszy od 1 lipca 2020 r. Rząd Grecji określił, w jaki sposób kraj będzie przyjmował podróżnych i zapewniał wszystkim bezpieczeństwo przez cały sezon. Formularz Passenger Locator Form (PLF) jest kluczowym elementem w planowaniu. Wszyscy podróżni są zobowiązani do wypełnienia PLF nie później niż na 24 h przed wjazdem do Grecji, podając szczegółowe informacje o miejscu wylotu, poprzednich pobytach w innych krajach oraz adres pobytu podczas pobytu w Grecji.
  System wygeneruje kod QR, który należy wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym - w wypadku podróży lotniczych będzie on skanowany przy wyjściu z samolotu. Wypełnienie formularza Passenger Locator Form (PLF) jest obowiązkowe i należy to zrobić online za pośrednictwem strony https://travel.gov.gr.

  Jako uzupełnienie procedury został wprowadzony formularz w wersji drukowanej. Mogą go użyć Klienci, którzy nie otrzymali na czas kodu QR lub np. gdy zakupu dokonali na mniej niż 24 h przed wjazdem do Grecji. Wydrukowany i wypełniony formularz należy zabrać ze sobą. Na lotnisku Klient może zostać poproszony o okazanie formularza. Wersja drukowana nie zwalnia z obowiązku uzupełnienia formularza online, a w przypadku nieotrzymania na czas kodu QR, wraz z wydrukowaną wersją formularza należy okazać e-mail otrzymany po wypełnieniu formularza online, który jest potwierdzeniem, że wniosek online został złożony.

  Bezpieczeństwo

  Grecja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Z wyjątkiem stref przygranicznych nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Nie ma ograniczeń w wozie pieniędzy.

 • Pogoda
  Styczeń
  13°C 7°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Luty
  14°C 7°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Marzec
  16°C 8°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Kwiecień
  19°C 12°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Maj
  24°C 16°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Czerwiec
  28°C 20°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Lipiec
  31°C 23°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Sierpień
  31°C 22°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Wrzesień
  28°C 19°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Październik
  23°C 15°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Listopad
  19°C 12°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
  Grudzień
  15°C 9°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
 • Kuchnia

  Pierwszą rzeczą, którą zauważą Państwo po przybyciu do Grecji, jest bogactwo smakowitych zapachów wyśmienitych, regionalnych potraw. Kuchnia grecka jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Wykorzystuje się tu dużo warzyw, owoców morza, serów i oczywiście wyśmienitych greckich win. Może nie jest tak wyszukana jak np. francuska, ale miejscowe potrawy są naprawdę smaczne i zdrowe. Do większości dań podaje się świetne sałatki, które w tamtejszym klimacie często wystarczyć mogą za cały posiłek. Szczególnie, gdy towarzyszyć jej będzie butelka retsiny (miejscowego wina o bardzo specyficznym smaku). Szczególnie polecamy skosztowanie potrawy kleftiko - dania z mięsa jagnięcego z warzywami oraz sałatki wiejskiej horiatiki. Zachęcamy także do spróbowania takich greckich przysmaków jak:

  - tsatsiki- gęsty jogurt z ogórkiem i czosnkiem,
  - souvlaki - szaszłyk, zazwyczaj z jagnięciny bądź baraniny,
  - saganaki - zapiekany ser z dużą ilością sałatki greckiej (pomidory, ogórki, oliwki, ser feta i oliwa z oliwek - dodawana właściwie do wszystkiego)

 • Mapa
+48 58 300 16 61