arrow Powrót
 

Hiszpania

Stolica
Madryt
Powierzchnia
504 782 km2
Ludność
39 996 671
Język
urzędowy: hiszpański. Inne języki: kataloński, galicyjski, baskijski
Napięcie
220 V
Waluta
euro (EUR)
Kurs średni NBP:
(z dn. 27.11.2020)
1 EUR = 4.296400 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku.

  Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych. Do najbardziej rozwiniętych pod względem turystycznym należą Andaluzja, Baleary, Galicia, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia-León, Katalonia, Madryt, Walencja oraz Wyspy Kanaryjskie.
  Do najpopularniejszych regionów turystycznych hiszpańskiego wybrzeża z pewnością możemy zaliczyć: Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Azahar, Costa Dorada, Costa Montanesa, Costa Vasca, Costa Verde, Rias Altas, Rias Bajas oraz hiszpańskie wyspy.

  Amatorzy wypoczynku nad morzem i uprawiania sportów wodnych na pewno nie będą zawiedzeni - na hiszpańskim wybrzeżu panują świetne warunki - liczba słonecznych dni w roku przekracza 300, a przeciętne temperatury wahają się pomiędzy 18 a 30 stopniami C.

  Klimat

  Położenie Hiszpanii - nad równikiem - sprawia, że prawie przez cały rok w całym kraju panują temperatury dodatnie. Najcieplejszymi porami roku są lato i jesień. Dlatego są to najlepsze dni na wyjazd, ale trzeba się liczyć z niesamowitymi tłumami zwiedzających. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego ciepło i słonecznie jest przez cały rok, natomiast w centralnej Hiszpanii lata są upalne, natomiast zimy wietrzne i mroźne.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  W Hiszpanii dla Polaków wizy nie są wymagane.

  Paszporty

  Do Hiszpanii Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

  Informujemy, że od 1 lipca br. wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską będą musieli poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5°C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19 pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

  Wszyscy pasażerowie będą również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

  Od 23 listopada br. wszyscy pasażerowie będą musieli posiadać negatywny wynik testu PCR wykonany na 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii. Nie uznawane będą testy na przeciwciała, antygenowe czy serologiczne. Kontrola wyniku testów będzie odbywała się na lotniskach oraz w portach morskich zaraz po przybyciu. Trzeba będzie okazać oryginał wyniku w formie papierowej lub elektronicznej. Wynik testu powinien być w języku hiszpańskim lub angielskim i zawierać następujące dane: imię i nazwisko podróżującego, numer paszportu lub innego dowodu tożsamości (musi się zgadzać z numerem podanym w formularzu kontroli sanitarnej), data wykonania testu, dane certyfikowanego centrum diagnostycznego, informacja o użytej technice diagnostycznej oraz negatywny wynik.

  Bezpieczeństwo

  Realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa turystów jest przestępczość pospolita, a głównie napady i kradzieże. W grudniu 1999 r. ETA wznowiła działalność terrorystyczną. Odnotowano już kilka poważnych zamachów bombowych. Zagrożenie istnieje praktycznie w całym kraju, ze szczególnym nasileniem w jego północnej części (Kraj Basków).

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Hiszpania to nie tylko urokliwe, skaliste zatoczki, błękitna woda, wiele zabytków kultury światowej, ale również bogata i barwna tradycja, która najbardziej widoczna jest w narodowych rytuałach i kulturze. Jej najciekawszym objawem są corrida i taniec flamenco.

  Corrida:
  Nazwa corrida pochodzi od hiszpańskiego słowa "correr", co oznacza "biegać". To niezwykłe widowisko - walka człowieka z bykiem to nie tylko rodzaj rozrywki, ale część hiszpańskiej kultury. Tradycja corridy na Półwysep Iberyjski przywędrowała wraz z plemionami arabskimi i początkowo była widowiskiem elitarnym - dla arystokracji. W dniu dzisiejszym jest to raczej rodzaj rozrywki, niż rytuał - torreadorzy zachęcają byka do walki za pomocą mulety (czerwonej płachty), następnie - aby go bardziej rozdrażnić - wbijają mu lancę i rodzaj krótkiej włóczni w unerwiony nerw na karku. Taki zabieg powoduje opóźnienie ruchów byka, żeby łatwiej było torreadorom złapać go za rogi. Następnie na arenę wchodzi zabijacz i próbuje zabić byka, wbijając mu lancę w niewielkie miejsce na karku zwierzęcia. Kiedy mu się to uda - torreador zostaje nagrodzony brawami widowni.

  Plaża i sport

  Największy ruch turystyczny koncentruje się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego oraz na Majorce. Plaże wybrzeża są piaszczyste i rozłożyste, a błękitne morze - wiecznie ciepłe i zachęcające do kąpieli. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą wybierać pomiędzy pływaniem na desce windsurfingowej, skuterach, nartach wodnych lub pływaniu jachtem.

  W Hiszpanii uprawiać można żeglarstwo, sporty lotnicze, jeździectwo, grać w tenisa, golfa, piłkę baskijską, łowić ryby, polować. Osoby lubiące turystykę górską i dzikie krajobrazy mogą wybrać się w liczne masywy i łańcuchy górskie. Najważniejsze są Pireneje, oddzielające Półwysep Iberyjski od Francji i reszty kontynentu, z najwyższym szczytem Aneto, 3404 m n.p.m.

  Na wschodzie i na południu Hiszpanię oblewają wody Morza Śródziemnego, na północy - Morza Kantabryjskiego, na zachodzie i na południu - Oceanu Atlantyckiego.

 • Pogoda
  Styczeń
  11°C 0°C
  Temp. wody 13°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Luty
  12°C 2°C
  Temp. wody 12°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Marzec
  16°C 3°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Kwiecień
  17°C 6°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Maj
  22°C 9°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Czerwiec
  28°C 13°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Lipiec
  32°C 16°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Sierpień
  32°C 16°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Wrzesień
  28°C 13°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Październik
  20°C 8°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Listopad
  14°C 4°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Grudzień
  11°C 2°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
 • Mapa
+48 58 300 16 61