arrow Powrót
 

Malta

Stolica
La Valetta
Powierzchnia
316 km2
Ludność
391 670
Język
Maltański, angielski
Napięcie
240 V
Waluta
euro (EUR)
Kurs średni NBP:
(z dn. 24.01.2021)
1 EUR = 4.296400 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Malta, położona między Sycylią i Afryką Północną, spełnia idealnie wszystkie oczekiwania turystów. Czekają tu na nich słoneczne dni, przejrzyste morze, poprzecinane rozpadlinami wybrzeża, okazałe budowle historyczne, gościnność tutejszych mieszkańców, komfortowe ośrodki wypoczynkowe oraz bogata oferta sportów wodnych.

  Państwo maltańskie to 5 wysp: Malta, Ghawdex, Kemuna, oraz niezamieszkałe: Cominotto i Filfa . O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysięcy lat odnajdywane są znacznie łatwiej niż to by się mogło wydawać. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, św. Pawła, zakon Joannitów, Królestwo Brytyjskie.

  Ale Malta to również cel podróży zapaleńców nurkowania. Wiele osób uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

  Malta oferuje wiele okazji do udanych zakupów i zwiedzania, zwłaszcza w stolicy La Valetta. To historyczne miasto było niegdyś siedzibą Zakonu Rycerzy Maltańskich. Po dziś dzień zachowały się stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Swoje piękno La Valetta zawdzięcza tez położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata. Panuje tu iście śródziemnomorska atmosfera, a gwarne ulice pełne są kolorowo ubranych turystów z całej Europy.
  Wyspa kusi do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast. Warto zobaczyć 'ciche miasto' Mdinę.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  Na Malcie dla Polaków wizy nie są wymagane.

  Paszporty

  Na Maltę Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że od 13.11.2020 r. podróżni wylatujący z Polski zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu molekularnego (PCR) dla COVID-19, wykonanego najpóźniej 72 godziny przed wylotem.

 • Ciekawostki

  Plaża i sport

  Plaże na Malcie są najczęściej skaliste, ze stromymi zejściami do wody. W niektórych miejscach są umieszczone drabinki. . Plaże są słabo przystosowane dla dzieci - brak szerokich płycizn i strome, kamieniste zejścia do morza. Piaszczyste plaże znajdują się w Cirkewwa i Mellieha.

  Wybrzeża Malty są bardzo dobrze zagospodarowane. Przy plażach, znajdują się centra sportów wodnych takie jak: nurkowanie, windsurfing, paralotniarstwo, narty wodne oraz przejażdżki kanu i rowerami wodnymi. Wyspa to przede wszystkim kamienne wybrzeża, urokliwe zatoczki, odłamki skał i kamienne groty, często możemy tam spotkać jeżowce i małże. Trudno dostępne i strome zejścia plaż oblewane są ciepłymi i czystymi wodami morza. Najatrakcyjniejszą plażą jest Golden Bay z drobnoziarnistym złotym piaskiem.

 • Pogoda
  Styczeń
  15°C 9°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Luty
  16°C 9°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Marzec
  17°C 10°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Kwiecień
  19°C 12°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Maj
  23°C 15°C
  Temp. wody 19°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Czerwiec
  28°C 18°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Lipiec
  31°C 21°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 13
  Sierpień
  31°C 22°C
  Temp. wody 27°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Wrzesień
  28°C 20°C
  Temp. wody 26°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Październik
  24°C 17°C
  Temp. wody 24°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Listopad
  20°C 14°C
  Temp. wody 21°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Grudzień
  17°C 11°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
 • Kuchnia

  Kuchnia maltańska to przede wszystkim proste i pożywne dania. Posiłki przyrządzane są szybko i nieskomplikowanie, ponieważ upał nie pozwala na zbyt długie przygotowywanie posiłków w kuchni. Kuchnia obfituje w niezliczone ilości ryb oraz owoce morza. Najpopularniejszymi daniami są przede wszystkim ross il-forn (ryż z dodatkiem mięsa wołowego bądź wieprzowego, zapiekany z serem), torta tal-lampuki (pasztet rybny z dodatkiem: pomidorów, cebuli oraz szpinaku) oraz timpana (makaron zapiekany z wołowiną). Wyspa jest znana z produkcji win: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone), Marsovin (białe, różowe oraz czerwone). Dużym powodzeniem cieszą się również piwa, do najpopularniejszych zaliczane są: Hop Leaf oraz Cisk Lager. Malta oprócz win i piw słynie z produkcji najlepszych fig, migdałów, cytrusów oraz oliwek.

 • Mapa
+48 58 300 16 61