arrow Powrót
 

Polska

Stolica
Warszawa
Powierzchnia
312 685 km2
Ludność
38 646 023
Język
polski
Napięcie
220 V
Waluta
1 złoty (PLN) = 100 groszy (PLN)
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Polska położona jest w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy), a poprzez granicę morską z Danią oraz Szwecją.Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OECD, WTO, Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego, G6, G20 w ramach Unii, OBWE, CENELEC, Rady Państw Morza Bałtyckiego, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Strefy Schengen i wielu innych organizacji międzynarodowych.
  Administracyjnie Polska jest podzielona na 16 województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubelskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.Polska leży w samym sercu Europy. Warszawa jest położona w niewielkiej odległości od innych europejskich miast: od Paryża i Londynu dzieli ją ok. 2 godz. lotu samolotem, niewiele ponad godzinę od Wiednia czy Berlina. Stosunkowo szybki dojazd umożliwiają międzynarodowe drogi i połączenia kolejowe. Na gości czeka pół miliona miejsc noclegowych, tysiące restauracji i setki rozrywek. Polska jest krajem relatywnie bezpiecznym i przyjaznym dla przybyszów, co potwierdzają statystyki. 94% kraju pokrywa sieć telefonii komórkowej. Z kolei pod względem dostępności do sieci bankomatów jest na 8 miejscu w Europie.Pod względem geograficznym w Polsce można znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie piaszczyste plaże, krainę jezior i lasów, po zabytki światowej klasy.Klimat jest umiarkowany, przejściowy co sprzyja zarówno warunkom letnim jak i zimowym. Polska to również tysiącletnie miasta a także nieskażone wioski, w których z dala od cywilizacji kwitnie agroturystyka. Liczba turystów stale rośnie i w końcu XX w. umiejscowiła Polskę na 9 miejscu na świecie.

 • Porady praktyczne

  Bezpieczeństwo

  Ogólnie stan bezpieczeństwa w Polsce jest zadowalający. Zdarzają się kradzieże i napady, natomiast sytuacja zmienia się na lepsze z roku na rok. Jest co raz więcej patroli policyjnych a porządku w miastach pilnuje straż miejska. W większych metropoliach systematycznie instalowany jest system monitoringu miasta co pozwala na kontrolę i obserwację miejsc szczególnie narażonych na kradzieże i rabunek.

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Bieszczady podłużne pasma w południowo- wschodniej Polsce. Najwyższym szczytem jest Tarnica (1 346 m n.p.m.). Ścieżki Bieszczadzkiego Parku Narodowego - największego parku górskiego, utworzonego w 1973 roku oferują wiele atrakcji. Park wchodzi w skład pierwszego na świecie, trójstronnego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery ?Karpaty Wschodnie?. W 1998 roku Park został wyróżniony Dyplomem Europejskim. Warto wybrać się na przejażdżkę uruchomioną w 1997 roku kolejką wąskotorową, kursującą na trasie Majdan - Wola Michowa oraz Majdan ? Przysłup. Z kolei w Sanoku znajduje się największy Park Etnograficzny prezentujący kulturę polsko ? ukraińskiego pogranicza (zgromadzono obiekty budownictwa drewnianego: mieszkalnego, gospodarczego, sakralnego i użyteczności publicznej z okresu od XVII do XX wieku). W okresie letnim, począwszy od maja niewątpliwą atrakcją są spływy rzeką San, w drewnianych łodziach, z przewoźnikami ubranymi w ludowe stroje. Miłośnicy sportów wodnych znajdą doskonałe warunki na jednym z najstarszych zalewów w Polsce ? Zalewie Solińskim.

  Częstochowa leży w południowej Polsce, 140 km od Krakowa. Między Katowicami a Częstochową rozciąga się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, o średniej wysokości 350-450 m n.p.m. Do jej głównych atrakcji z całą pewnością należy Szlak Gniazd Orlich, szereg zamków w Olsztynie, Ogrodzieńcu, Ojcowie i Pieskowej Skale, zbudowanych na skałach jurajskich.

  Najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce to Jasna Góra, to niewątpliwie duchowa stolica Polaków, a także chrześcijan z całego świata. Klasztoru jasnogórski przetrwał wiele zawirowań historycznych, atakowany przez Szwedów, Rosjan i Niemców, zyskując sobie szczególne miejsce w sercach katolików i stając się symboliczną ostoją polskości. Dawniej także Jasna Góra stanowiła punkt fortyfikacyjny.

  Sanktuarium Matki Boskiej to także skarb XV-wiecznej architektury, z późniejszymi zmianami w duchu renesansowym i barokowym. Co roku do miasta przybywa 5 mln pielgrzymów i turystów. Większość z nich odwiedza jedynie kościół i sanktuarium, omijając resztę miasta. Warto pospacerować w mieście wzdłuż Alei Najświętszej Marii Panny, rozciągającej się od stóp Jasnej Góry w kierunku rynku. Inną propozycją może być także wizyta w unikalnym w skali Europy Muzeum Produkcji Zapałek.

  Gdańsk położony nad Zatoką Gdańską, częścią Morza Bałtyckiego, zamkniętą od północy przez Półwysep Helski. Najstarsze części miasta znajdują się nad Motławą, jednym z ramion Wisły, która uchodząc do morza rozgałęzia się na kilka odnóg. Warto pospacerować wzdłuż jej brzegów, gdzie znajduje się słynny gdański Żuraw, i obejrzeć malownicze spichlerze i kamienice na wysepkach na Motławie.
  Gdańsk to stolica województwa pomorskiego, tworzy wraz z sąsiednim Sopotem i Gdynią aglomerację, zwaną Trójmiastem. Łączna liczba jej mieszkańców to około 750 tysięcy, sam Gdańsk liczy około 470 tys. W odróżnieniu od Gdyni, która spełnia głównie funkcję portową, oraz Sopotu ? znanego kurortu letniego, Gdańsk jest miastem turystycznym, o niesamowitej zabytkowej zabudowie, która przyciąga co roku mnóstwo turystów z Polski i z zagranicy.Gdańsk to także istotny ośrodek kulturalny i akademicki, ale również dynamiczne centrum gospodarcze, rozwijające się w wielu kierunkach. Obok przemysłu stoczniowego oraz wyrobu artykułów z bursztynu, rozwija się także przemysł paliwowy, elektroniczny oraz telekomunikacyjny. Port morski oraz lotnisko międzynarodowe im. Lecha Wałęsy sprawiają, że Gdańsk to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju.

  Kraków usytuowany w dolinie Wisły. W średniowieczu rzeka miała wiele odnóg, dzięki czemu niektóre z obecnych dzielnic miasta, np. Wawel, Skałka, czy Kleparz, były wyspami. Obecnie Wisła płynie jednym nurtem, a najstarsza część Krakowa leży na jej północnym brzegu.Kraków to ważny ośrodek akademicki. To właśnie tutaj powstał pierwszy polski uniwersytet, do dnia dzisiejszego cieszący się uznaniem zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jest także najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce. Do jego największych atrakcji należą słynny Wawel i zabytkowa Starówka, otoczona Plantami ? parkiem w kształcie pierścienia. W samym sercu Starego Miasta znajduje się ogromny rynek (największy w Europie) z XIV-wiecznymi Sukiennicami ? symbolem Krakowa oraz Kościołem Mariackim, z wieży którego codziennie, co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki.

  Malbork - główną atrakcją tego miasta jest niewątpliwie Zakon Krzyżacki, który został założony około 1190 roku w Palestynie, by krzewić wiarę chrześcijańską wśród niewiernych. W XIV wieku Krzyżacy, zaproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie, podbili pogańskie plemię Prusów i przenieśli swoją siedzibę z Wenecji do Malborka. Dowodem krzyżackiej przeszłości Malborka jest imponujący zamek z czerwonej cegły, zbudowany na brzegu Nogatu w 1274 roku. Zamek jest największą zachowaną fortecę gotycką w Europie.

  Mazury - region położony w północno ? wschodniej Polsce, zwany Krainą Tysiąca Jezior. Popularne są tu przeróżne sporty wodne, a zwłaszcza żeglarstwo, kajakarstwo i wędkarstwo oraz takie formy aktywności jak: jazda na rowerach, jazda konna czy piesze wycieczki. Obecnie Mazury nazywane są rajem dla żeglarzy i kajakarzy, którzy na rejsie nie mogą pominąć Sztynortu, małego portu, w którym można się napić i pośpiewać żeglarskie piosenki w kultowej mazurskiej knajpie ? Zenzie. Najważniejsze żeglarskie ośrodki- miasta to: Mikołajki, zwane ?Perłą Mazur? oraz Ruciane ? Nida. Miasteczka pełne sa tawern, knajpek i restauracji. Amatorom kajakarstwa poleca się spływ jednym z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych Europy - rzeką Kurtynią (91 km długości).
  Natomiast pasjonaci historii koniecznie muszą zobaczyć Wilczego Szańca i byłą kwaterę Hitlera w Gierłoży oraz kwatery OKH (głównych niemieckich wojsk lądowych) w Mamerkach. Wart zwiedzenia jest również XIV w. zamek gotycki w Kętrzynie. Do innych atrakcji należą: Święta Lipka z barokowym kościołem (miejscem licznych pielgrzymek) oraz Kadzidłowo, z prywatnym rezerwatem zwierząt, w którym można podglądać bobry, jelenie, łanie, wilki, dzikie konie i kozy.

  Oświęcim położony w województwie małopolskim, tuż przy granicy ze Śląskiem, około 60 km od Krakowa i 30 km od Katowic. Na świecie bardziej znane pod nazwą Auschwitz, było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W czasie II wojny światowej, w znajdującym się tu wówczas niemieckim obozie koncentracyjnym, poniosło śmierć około 1,5 miliona osób. Jednym z najważniejszych miejsc jest Centrum Żydowskie, ośrodek edukacyjno-kulturalny, przy którym działa także muzeum i synagoga. Centrum nie tylko zajmuje się upamiętnieniem ofiar Holocaustu, ale także umożliwia poznanie kultury i historii polskich Żydów. Tutejsza synagoga jako jedyna zdołała przetrwać czasy wojny, dzięki temu stała się pierwszym uruchomionym po wojnie miejscem kultu Żydów.

  Tatry - najwyższe pasmo górskie, wznoszące się na granicy Polski i Słowacji. Tatry dzielą się na: Wysokie, Bielskie i Zachodnie, z czego na terytorium Polski leży jedynie część Tatr Wysokich (najwyższy szczyt ? Rysy, 2 499 m n.p.m.) i część Tatr Zachodnich. Do największych atrakcji należą przepiękne stawy (najsłynniejszy ? Morskie Oko), potoki i wodospady. Ponadto bogata szata roślinna i urozmaicona fauna. Całe Tatry Polskie wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dla turystów przygotowanych zostało kilkadziesiąt szlaków o łącznej długości około 250 km. Na tym terenie funkcjonuje 8 schronisk turystycznych, kolej linowa kabinowa (na Kasprowy Wierch) oraz 4 koleje linowo - krzesełkowe.

  Zwiedzając, warto zobaczyć Dolinę Chochołowską (największa dolina Polskich Tatr Zachodnich) oraz Dolinę Kościeliską (z licznymi jaskiniami, Wąwozem Kraków, Stawem Smreczyńskim oraz schroniskiem na Hali Ornak). Amatorzy trudniejszych wycieczek powinni wybrać się na Giewont (1 909 m n.p.m.), najpopularniejszy szczyt w Tatrach, kształtem przypominający śpiącego indianina, na szczycie którego ustawiono żelazny krzyż- jest to jednak trudny szczyt do zdobycia. Amatorzy nieco łatwiejszych wycieczek powinni wybrać się na Gubałówkę z pieknym widokiem na miasto.

  Zakopane to najbardziej popularny ośrodek narciarski w tej okolicy(ok. 160 km tras). Wśród niezliczonych wyciągów, najważniejsze to: Kasprowy Wierch, Nosal, Gubałówka oraz Polana Szymoszkowa. Samo miasto również posiada bogatą ofertę turystyczną. Główna ulica ? Krupówki ? pełna jest regionalnych restauracji, pubów, kawiarnii, sklepów i galerii. Można tam również zakupić tradycyjne owcze serki i porozmawiać z rodowitym góralem.

  Warszawa - położona prawie w samym sercu kraju, stolica Polski. Jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem w kraju. Obecnie mieszka tutaj 1,75 mln osób, a mieszkańców stale przybywa, gdyż Warszawa przyciąga młodych ludzi wieloma możliwościami zdobycia wykształcenia, a także chłonnym rynkiem pracy. Nad centrum góruje Pałac Kultury, dar Stalina dla bratniego narodu polskiego.Warszawa to nie tylko ogromna metropolia, ale także miasto otwarte i przyjazne, które ma wiele do zaoferowania turystom. Warto zobaczyć Starówkę, przespacerować się Traktem Królewskim, poszukać śladów getta żydowskiego i odpocząć w zaciszu Łazienek lub Wilanowa zwiedzając imponujący Pałac Jana III Sobieskiego.

  Wrocław - jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski, położone u stóp Sudetów. Jest to główny ośrodek gospodarczy i kulturalny województwa dolnośląskiego, usytuowany niedaleko granicy z Niemcami i Czechami. Do jej najcenniejszych zabytków należą gotycka katedra p.w. św. Jana Chrzciciela, renesansowe kamienice na Rynku oraz barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Przez miasto przepływa Odra i jej liczne dopływy, dzieląc miasto na kilkanaście wysp, połączonych malowniczo mostami co sprawia, że w całym mieście panuje niesamowity klimat.

  Plaża i sport

  Polska to idealny kraj dla turysty aktywnego, który zamiast biernego wypoczynku preferuje na przykład wędrówki: piesze, kajakiem lub na rowerze. Najlepiej nadają się do tego miesiące wiosenne i letnie, w okresie od maja do września.Polskie wybrzeże zalicza się do najdłuższych w Europie. Plaże są szerokie i piaszczyste - nie ma plaż kamienistych, takich jak na południu Europy. Linia brzegowa jest urozmaicona, występują malownicze, wysokie, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów klify i rozległe, płaskie wydmy. Dzięki terenom pokrytym żywicznymi lasami sosnowymi i cząsteczkom jodu powietrze ma właściwości lecznicze. Dlatego nad Bałtykiem sporo jest uzdrowisk, odwiedzanych przez kuracjuszy przez cały rok. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Kołobrzeg, w którym dodatkowo występują (eksploatowane od VII wieku) lecznicze solanki.Bałtyckie plaże oferują sporo rozrywek i możliwości rekreacji. Są strzeżone kąpieliska, wodne zjeżdżalnie, boiska do siatkówki, wypożyczalnie wodnych skuterów, nart, kajaków, żaglówek i desek windsurfingowych oraz nadmorskie promenady pełne knajpek i smażalni świeżych ryb, prosto od rybaków.
  Z kolei na akwenach polskich pojezierzy można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Funkcjonują dobrze zorganizowane, strzeżone kąpieliska, dookoła których jest mnóstwo wypożyczalni sprzętu wodnego. Tylko nieliczne jeziora są objęte tzw. strefą ciszy- niedostępne dla motorówek, skuterów i statków wycieczkowych. Strefa ciszy to wymarzone miejsca dla żeglarzy, amatorów łódek, rowerów wodnych i obserwowania wodnego ptactwa, np. dużych kolonii kormoranów. To także idealne tereny dla wędkarzy, którzy mają szanse złowić dochodzące do 50 kg okazy szczupaka czy suma. Dużą atrakcją jest wyciąg do nart wodnych znajdujący się nad jeziorem Necko w Augustowie- podobnych urządzeń jest w Europie tylko kilka.
  W Polsce wyznaczonych jest ponad 2000 tras spływów nieuregulowanymi rzekami, przeznaczonych zarówno dla wytrawnych, jak i początkujących kajakarzy. Spływ można zaplanować indywidualnie, można też wziąć udział w imprezie zorganizowanej. Specjalistyczne firmy i organizacje zapewniają przewodników, kajaki, żywność, potrzebny sprzęt obozowy, rezerwują miejsca noclegowe, organizują wieczorki biesiadne przy ognisku a także często wycieczki po mijanych na trasie małych, unikatowych miasteczkach czy licznych rezerwatach przyrody. Zwolennicy górskich klimatów powinni koniecznie przyjechać do Polski. Południe kraju to górskie łańcuchy Karpat i Sudetów z aż 10 parkami narodowymi.Szlaki są bardzo dobrze przygotowane i zagospodarowane.

 • Pogoda
  Styczeń
  -1°C -9°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 3
  Luty
  2°C -7°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 4
  Marzec
  6°C -4°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Kwiecień
  12°C 1°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Maj
  17°C 5°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Czerwiec
  20°C 8°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Lipiec
  22°C 10°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Sierpień
  22°C 9°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Wrzesień
  18°C 6°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 6
  Październik
  13°C 2°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Listopad
  5°C -2°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 3
  Grudzień
  1°C -7°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 2
 • Historia

  Pierwsze ślady człowieka na ziemiach dorzecza Wisły i Odry sięgają ok. 100 tysięcy lat p.n.e. natomiast początek państwa polskiego datuje się na rok 966 kiedy to książe polański Mieszko I przyjął chrzest i od tej daty uznaje się istnienie Polski jako chrześcijańskiego, niezależnego, scentralizowanego państwa na wzór europejski.
  Warto poświęcić uwagę najbliższej historii. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jednak w czasie II wojny światowej opanowana została przez Niemcy i Związek Radziecki. Po wojnie stała się stosunkowo tolerancyjnym i postępowym państwem satelitarnym ZSRR.
  Zamieszki robotnicze w 1980 roku doprowadziły do powstania niezależnego związku zawodowego "Solidarność", który rósł w siłę i stał się ważną siłą polityczną- wygrał przeprowadzone w 1990 roku wybory parlamentarne i prezydenckie.

  Całkowita wolność nastała w 1991 roku po ostatecznym rozwiązaniu ZSRR. Przeprowadzony na początku lat dziewięćdziesiątych program "terapii wstrząsowej" uczynił gospodarkę kraju jedną z najprężniej rozwijających w Europie Centralnej, zwiększając nadzieje na szybkie wstąpienie do UE. W 1999 roku Polska przystąpiła do NATO, natomiast 1 maja 2004 do struktur Unii Europejskiej. Od 21 grudnia 2007 roku Polska należy również do krajów strefy Schengen co ułatwia polskim obywatelom podróżowanie po Europie.

 • Kuchnia

  Kuchnia polska to swoisty zlepek tradycji kulinarnych narodów żyjących przez wieki obok siebie, tworzących bogatą wielonarodową kulturę: Żydów, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Ukraińców. Widoczne są również wpływy Rosji, Niemiec, Czech i Austrii, a także odległych kuchni włoskiej, francuskiej i Bliskiego Wschodu.

  Niewątpliwym polskim specjałem są smaczne wędliny, zwłaszcza znane i cenione na całym świecie kiełbasy dzięki zastosowaniu dawnych receptur i metod wędzenia w dymie z jałowca lub aromatycznych drzew owocowych. Warto spróbować kiełbasy myśliwskiej przyprawianej owocami jałowca, czy kiełbasy lisieckiej przyprawianej m.in. czosnkiem. Dużym powodzeniem cieszą się tradycyjnie przyrządzone szynki o delikatnym smaku, balerony, polędwice i boczki. Warto też wspomnieć o znakomitych pasztetach z różnych gatunków mięsa, w tym również dziczyzny.

  Kolejną polską specjalnością jest doskonałe pieczywo; ciemny, razowy chleb. Poza tym że wyśmienicie smakuje, jest podstawą coraz popularniejszego na świecie zdrowego żywienia. Polski chleb jest szczególnie lubiany w Europie Zachodniej, która nie specjalnie może pochwalić się swoimi wyrobami.

  Obowiązkowym daniem obiadowym w każdym polskim domu i restauracji jest zupa. Do tradycyjnych należy czerwony barszcz - zupa na wywarze z buraków, podawana z uszkami- pierożkami z grzybowym lub mięsnym farszem. Równie smaczny i lubiany jest żurek przyrządzany na zakwasie z razowej mąki, gotowany z grzybami, a podawany z ziemniakami, pokrajaną w kostkę wędliną i jajkiem na twardo. Inne popularne zupy to m.in. kapuśniak, krupnik, rosół czy pomidorowa.

  Mięsa przyrządza się na wszystkie sposoby: pieczone, duszone, smażone, z rusztu. Głównie podaje się je na ciepło - z rozmaitymi smakowitymi sosami ale na zimno - z dodatkiem musztardy, chrzanu, marynowanych grzybków, kiszonych ogórków również ma swoich amatorów.

  Klasycznym daniem obiadowym jest kotlet schabowy w panierce, z ziemniakami i kapustą. Znakomity jest pieczony schab, nadziewany suszonymi śliwkami. Do popularnych potraw z wieprzowiny należy pieczona lub gotowana golonka, a także kaszanka. Popularny jest również tradycyjny smalec- wieprzowy tłuszcz, stopionym ze skwarkami, kawałeczkami mięsa, wędlin, cebulką i czosnkiem, doprawionym solą, pieprzem, często również aromatycznymi ziołami. Z polskim, wiejskim chlebem smakuje znakomicie.

  Inną, znaną potrawą miesną są zrazy wołowe zawijane, nadziewane m.in. kiszonym ogórkiem, podawane zazwyczaj z kaszą. Przy specjalnych okazjach serwuje się pieczone w całości prosię z farszem z przyprawionej na ostro kaszy gryczanej.

  Polska kuchnia słynie także ze znakomitych pierogów nadziewanych farszem mięsnym, z kiszonej kapusty i grzybów, a także serem czy owocami. Szczególnym powodzeniem cieszą się pierogi ruskie (farsz z sera, ziemniaków i smażonej cebuli). Chętnie serwuje się naleśniki, nadziewane pyzy i knedle.

  Niewątpliwie narodową potrawą Polaków jest bigos z kiszonej i gotowanej kapusty z dodatkiem różnych gatunków mięs, wędlin i grzybów- potrawa bardzo lubiana przez obcokrajowców. Z innych to również tzw. gołąbki- farsz z mięsa i ryżu bądź kaszy, zawijanego w liście kapusty. Dodatkiem do gołąbków jest sos pomidorowy lub grzybowy.

  Z kolei jedną z najpopularniejszych przystawek jest śledź, przyrządzany na wiele sposobów, np. z cebulką, jabłkami i śmietaną.

  Do tradycyjnych polskich deserów należą ciasta. Najczęstsze wypieki to ciasto drożdżowe, a także rozmaite rolady z makiem i bakaliami, mazurki, jabłeczniki, serniki i pierniki. Chętnie jada się także drożdżówki ze słodkim serem oraz pączki nadziewane konfiturą z róży.

  Polską specjalnością są czyste wódki, ale dużym powodzeniem cieszą się coraz bardziej wódki gatunkowe, z domieszką ziołowych ekstraktów. Do najbardziej znanych należy żubrówka, do której dodaje się źdźbło pewnego gatunku trawy z Puszczy Białowieskiej. Z kolei gdańską Goldwasser wzbogaca się drobinami 22-karatowego złota. Z lżejszych trunków warto polecić polskie piwo, które obok niemieckiego czy czeskiego ma dobrą jakość, a browary w Żywcu, Warce czy Elblągu mają długą tradycję. W chłodniejsze, zimowe dni, szczególnie w regionach górskich, pija się chętnie grzane piwo lub wino z dodatkiem miodu i przypraw korzennych.
  Warto spróbować również likierów, miodu pitnego czy któregoś ze słodkich kremów z alkoholem, przyrządzanych z żółtek lub z czekolady- często stosowanych jako składnik deseru, m.in. jako nadzienie do pączków lub innych ciastek.

 • Mapa
+48 58 300 16 61