Tunezja

Stolica
Tunis
Powierzchnia
163 600 km2
Ludność
ok. 10 mln
Język
arabski
Napięcie
220 V
Waluta
dinar tunezyjski (TND)
Kurs średni NBP:
(z dn. 15.07.2020)
1 TND = 1.396600 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Republika Tunezji to państwo położone w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary, a na północy rysuje się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu, którego pasma malowniczo poprzecinane są srebrzystymi odnogami rzeki Madżardy.
  Mnóstwo tu również bajkowych wodospadów i jezior, kwitnących aromatycznych hibiskusów i barwnych oleandrów. Takie połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z Tunezji miejsce niezwykle piękne, a położenie między morzem i pustynią sprawia, że Tunezja uważana jest za kraj kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu.
  Możemy tu zwiedzić piaszczyste wschodnie wybrzeże Sahal z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, udać się na niezapomnianą przygodę po saharyjskich wydmach, oddać się wodnym szaleństwom w ciepłym, błękitnym, zachęcającym do kąpieli morzu, albo delektować się widokiem i zapachem sadów daktylowych, drzewek cytrusowych, figowców i bananowców.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  Obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni (od 8 sierpnia 2009 r.).

  Paszporty

  Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości, co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe, niewyraźne pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Zalecane jest przestrzeganie podwyższonych zasad higieny: należy często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie czyścić owoce i warzywa przed zjedzeniem. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach).

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że Wszystkie loty do Tunezji są zawieszone.
  Zalecamy śledzenie aktualnych oficjalnych informacji.

  Bezpieczeństwo

  Tunezja jest krajem bezpiecznym dla turystów. Ograniczenia w swobodzie podróżowania mogą występować tylko w rejonach południowych (tereny pustynne: obowiązek posiadania pilota, zgłoszenie trasy, odpowiednie wyposażenie samochodów, meldowanie się na posterunkach wojskowych).

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Ballada na morzu- wycieczka południowa.
  Romantyczny rejs łodzią piracką w pełne morze z przystankami na kąpiel. W czasie rejsu serwowane będą lekkie przekąski i napoje orzeźwiające.
  Hammamet/Nabeul - Sousse - Monastir - Mahdia - wycieczka południowa.
  Wycieczka pozwoli Państwu na zapoznanie się z zabytkami czy ciekawszymi miejscami miasta, w którym spędzacie urlop (tzw. City-tour). Jeżeli spędzacie Państwo wakacje np. w Sousse to city-tour organizowane jest po tym właśnie mieście.

  Plaża i sport

  Tunezja słynie ze wspaniałych plaż i pięknych, luksusowych kurortów. Jest wymarzonym miejscem zarówno na wczasy dla rodzin z dziećmi jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku oraz dla osób pragnących po prostu poleniuchować. Licznie zgromadzone tu hotele oferują szereg udogodnień, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Pustynny krajobraz Tunezji należy do najpiękniejszych i najciekawszych regionów świata.
  Na tunezyjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, plażowych i elitarnych, nie brak też wypożyczalni dysponujących odpowiednim sprzętem.
  W pobliżu takich miejscowości jak Mahdia, Nabeu, Hammame czy Sousse zawsze znajdą się centra rozrywki, aquaparki, puby, restauracje i wszelkiego rodzaju obiekty gastronomiczne, w których można posmakować dań z typowo tunezyjskiego menu oraz spędzić czas w miłym towarzystwie.
  Tunezja jest chyba jednym z najbardziej otwartych na turystów krajów Arabskich. Znajdziemy tu 5-cio gwiazdkowe, luksusowe hotele, restauracje, centra handlowe, dyskoteki i puby. Ciągle jednak w niedalekiej odległości od obiektów turystycznych można napotkać miejsca o bardzo regionalnym klimacie, gdzie usłyszymy pokrzykiwania handlujących na targu Arabów.

 • Pogoda
  Styczeń
  17°C 6°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Luty
  18°C 7°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Marzec
  20°C 8°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Kwiecień
  23°C 11°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Maj
  28°C 14°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Czerwiec
  33°C 18°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Lipiec
  37°C 21°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Sierpień
  36°C 21°C
  Temp. wody 27°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Wrzesień
  32°C 21°C
  Temp. wody 26°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Październik
  26°C 15°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Listopad
  21°C 10°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Grudzień
  18°C 7°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
 • Kuchnia

  Dobrą opinią cieszą się restauracje w miejscowościach Sousse, Hammamet i Port El Kantaoui. W Sousse polecamy kameralną restaurację Marmit oraz Bonaparte, gdzie organizowane są występy karaoke. W Hammamecie warto odwiedzić Le Berbere specjalizującą się w daniach tunezyjskich, a w Porcie El Kantaoui - Doradę z menu skomponowanym z dań rybnych i z owoców morza.
  Podstawą tunezyjskiej kuchni jest kuskus podawany na różne sposoby - z baraniną, rybami, pikantnymi kiełbaskami lub jagnięciną i warzywami. W menu tunezyjskich barów znajdziemy dania pikantne, np. kiełbaski merquez podawane w sosie pomidorowym, z suszonym mięsem, cebulą i dużą ilością czosnku.
  Najpopularniejsze warzywa to ziemniaki, fasola, pomidory. Bardzo oryginalnym daniem, spotykanym chyba tylko w Tunezji jest brik - rodzaj trójkątnego pieroga z nadzieniem warzywnym, mięsnym, z dodatkiem tuńczyka i jajka.

 • Mapa
+48 58 300 16 61