Tunezja

Stolica
Tunis
Powierzchnia
163 600 km2
Ludność
ok. 10 mln
Język
arabski
Napięcie
220 V
Waluta
dinar tunezyjski (TND)
Kurs średni NBP:
(z dn. 05.12.2019)
1 TND = 1.359100 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Republika Tunezji to państwo położone w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary, a na północy rysuje się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu, którego pasma malowniczo poprzecinane są srebrzystymi odnogami rzeki Madżardy.
  Mnóstwo tu również bajkowych wodospadów i jezior, kwitnących aromatycznych hibiskusów i barwnych oleandrów. Takie połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z Tunezji miejsce niezwykle piękne, a położenie między morzem i pustynią sprawia, że Tunezja uważana jest za kraj kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu.
  Możemy tu zwiedzić piaszczyste wschodnie wybrzeże Sahal z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, udać się na niezapomnianą przygodę po saharyjskich wydmach, oddać się wodnym szaleństwom w ciepłym, błękitnym, zachęcającym do kąpieli morzu, albo delektować się widokiem i zapachem sadów daktylowych, drzewek cytrusowych, figowców i bananowców.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  W Tunezji dla Polaków wizy nie są wymagane, jeśli czas pobytu nie przekracza 90 dni.

  Paszporty

  Do Tunezji można wjechać za okazaniem paszportu. Dokument powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu z Tunezji oraz musi być w dobrym stanie. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe, niewyraźne pieczątki mogą spowodować uruchomienie uciążliwej procedury wyjaśniającej lub cofnięcie z granicy.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane. Zalecane jest przestrzeganie podwyższonych zasad higieny: należy często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie czyścić owoce i warzywa przed zjedzeniem. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach).

  Bezpieczeństwo

  Tunezja jest krajem bezpiecznym dla turystów. Ograniczenia w swobodzie podróżowania mogą występować tylko w rejonach południowych (tereny pustynne: obowiązek posiadania pilota, zgłoszenie trasy, odpowiednie wyposażenie samochodów, meldowanie się na posterunkach wojskowych).

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Ballada na morzu- wycieczka południowa.
  Romantyczny rejs łodzią piracką w pełne morze z przystankami na kąpiel. W czasie rejsu serwowane będą lekkie przekąski i napoje orzeźwiające.
  Hammamet/Nabeul - Sousse - Monastir - Mahdia - wycieczka południowa.
  Wycieczka pozwoli Państwu na zapoznanie się z zabytkami czy ciekawszymi miejscami miasta, w którym spędzacie urlop (tzw. City-tour). Jeżeli spędzacie Państwo wakacje np. w Sousse to city-tour organizowane jest po tym właśnie mieście.

  Plaża i sport

  Tunezja słynie ze wspaniałych plaż i pięknych, luksusowych kurortów. Jest wymarzonym miejscem zarówno na wczasy dla rodzin z dziećmi jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku oraz dla osób pragnących po prostu poleniuchować. Licznie zgromadzone tu hotele oferują szereg udogodnień, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Pustynny krajobraz Tunezji należy do najpiękniejszych i najciekawszych regionów świata.
  Na tunezyjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, plażowych i elitarnych, nie brak też wypożyczalni dysponujących odpowiednim sprzętem.
  W pobliżu takich miejscowości jak Mahdia, Nabeu, Hammame czy Sousse zawsze znajdą się centra rozrywki, aquaparki, puby, restauracje i wszelkiego rodzaju obiekty gastronomiczne, w których można posmakować dań z typowo tunezyjskiego menu oraz spędzić czas w miłym towarzystwie.
  Tunezja jest chyba jednym z najbardziej otwartych na turystów krajów Arabskich. Znajdziemy tu 5-cio gwiazdkowe, luksusowe hotele, restauracje, centra handlowe, dyskoteki i puby. Ciągle jednak w niedalekiej odległości od obiektów turystycznych można napotkać miejsca o bardzo regionalnym klimacie, gdzie usłyszymy pokrzykiwania handlujących na targu Arabów.

 • Pogoda
  Styczeń
  17°C 6°C
  Temp. wody 14°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Luty
  18°C 7°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 9
  Marzec
  20°C 8°C
  Temp. wody 15°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Kwiecień
  23°C 11°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Maj
  28°C 14°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Czerwiec
  33°C 18°C
  Temp. wody 22°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Lipiec
  37°C 21°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 11
  Sierpień
  36°C 21°C
  Temp. wody 27°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Wrzesień
  32°C 21°C
  Temp. wody 26°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Październik
  26°C 15°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Listopad
  21°C 10°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Grudzień
  18°C 7°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
 • Kuchnia

  Dobrą opinią cieszą się restauracje w miejscowościach Sousse, Hammamet i Port El Kantaoui. W Sousse polecamy kameralną restaurację Marmit oraz Bonaparte, gdzie organizowane są występy karaoke. W Hammamecie warto odwiedzić Le Berbere specjalizującą się w daniach tunezyjskich, a w Porcie El Kantaoui - Doradę z menu skomponowanym z dań rybnych i z owoców morza.
  Podstawą tunezyjskiej kuchni jest kuskus podawany na różne sposoby - z baraniną, rybami, pikantnymi kiełbaskami lub jagnięciną i warzywami. W menu tunezyjskich barów znajdziemy dania pikantne, np. kiełbaski merquez podawane w sosie pomidorowym, z suszonym mięsem, cebulą i dużą ilością czosnku.
  Najpopularniejsze warzywa to ziemniaki, fasola, pomidory. Bardzo oryginalnym daniem, spotykanym chyba tylko w Tunezji jest brik - rodzaj trójkątnego pieroga z nadzieniem warzywnym, mięsnym, z dodatkiem tuńczyka i jajka.

 • Mapa
+48 58 300 16 66