arrow Powrót
 

Turcja

Stolica
Ankara
Powierzchnia
780 580 km2
Ludność
65 666 677
Język
turecki
Napięcie
220 V
Waluta
lira turecka (TRY)
Kurs średni NBP:
(z dn. 28.11.2020)
1 TRY = 0.483000 PLN
 • Informacje podstawowe

  Opis

  Turcja to przede wszystkim niezwykła orientalna kultura z całym bogactwem zabytków i interesujących miejsc, to złocisty piasek gorących plaż, egzotyczna roślinność i ciepłe, błękitne morze zapraszające do kąpieli.Turcja jest nie tylko prawdziwym rajem dla zwolenników aktywnego wypoczynku, ale również niezwykle pociągającym miejscem dla ludzi interesujących się reliktami przeszłości i kulturą islamu.
  Tutaj znajdziecie Państwo wszelkie udogodnienia i rozrywki, poznacie wspaniałych ludzi i przeżyjecie niezapomniane chwile na ciepłych, kilometrami ciągnących się egzotycznych plażach.

 • Porady praktyczne

  Wizy

  Od 2 marca 2020 r. w Turcji dla Polaków wizy zostały zniesione. Zwolnienie z obowiązku posiadania wizy turystycznej obowiązuje do 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu.

  Paszporty

  Do Turcji Polacy mogą wjechać za okazaniem paszportu. Dokument powinien być ważny minimum 150 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji oraz musi być w dobrym stanie. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe, niewyraźne pieczątki mogą spowodować uruchomienie uciążliwej procedury wyjaśniającej lub cofnięcie z granicy.

  Szczepienia, służba zdrowia

  Szczepienia nie są wymagane.

  Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że zniesiono następujące ograniczenia dla cudzoziemców wjeżdżających do Turcji:
  - zniesiono zakaz wjazdu do Turcji, za wyjątkiem granicy lądowej z Iranem (pozostaje otwarta dla ruchu towarowego),
  - zniesiono obowiązkową, 14 dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Turcji.

  Bezpieczeństwo

  W różnych rejonach Turcji, a zwłaszcza w Stambule, turyści polscy mogą być narażeni na kradzieże, a czasem na rozbój. Zdarzają się też przypadki namawiania do udziału w przemycie narkotyków. Zaleca się przed opuszczeniem Turcji dokładnie sprawdzić samochód, jeśli był zaparkowany na ogólnie dostępnym terenie, czy nie podczepiono pod nim jakiejś podejrzanej paczki. W związku z prowadzeniem działań bojowych tureckich sił zbrojnych przeciw separatystom kurdyjskim, we wschodniej Turcji znajdują się rozległe obszary, na których występować może zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa i życia obywateli polskich.Rejony szczególnego zagrożenia znajdują się w paru województwach (vilaietach) na wschodzie Turcji. Są to: Siirt, Sirnak,Hakkari, Bitlis, Van i Bingöl. Na obszarze tym od kilku lat obowiązuje stan wyjątkowy. Trwają operacje antypartyzanckie z udziałem sił lądowych, lotnictwa i innych środków bojowych. Poza województwami objętymi stanem wyjątkowym do terenów o względnym zagrożeniu należą rejony górskie na północ od jeziora Van, chociaż oficjalnie zniesiono tu zakaz podróżowania, łącznie z województwem Agri, na którego terenie znajduje się góra Ararat. Partyzanci kurdyjscy przenikają też do innych terenów dokonując aktów terroru. Od czasu do czasu zatrzymują przejeżdżających tamtędy cudzoziemców. Osoby planujące wyjazdy do Turcji powinny uwzględnić fakt, że organizacje kurdyjskie zapowiedziały i sporadycznie organizują ataki terrorystyczne przeciwko turystom. Wybrzeża mórz Czarnego, Egejskiego i Śródziemnego oraz obszary środkowej Anatolii można obecnie zaliczyć do bezpiecznych. Władze tureckie oficjalnie nie zezwalają na wjazd na tereny wojskowe, które są dość dobrze oznakowane. Nie wprowadzono zakazu podróżowania po województwach objętych stanem wyjątkowym, turyści mogą przejeżdżać przez te tereny na własne ryzyko. Należy jednak zaznaczyć, że udzielanie opieki konsularnej obywatelom polskim na terenach wschodniej Anatolii jest niezwykle trudne i niebezpieczne.

 • Ciekawostki

  Atrakcje turystyczne

  Bliskość błękitnego morza, gorącego piasku plaż i egzotycznej roślinności w niesamowity sposób zestawionej z obecnością rozciągających się ogromnych masywów górskich Taurusu i Gór Pontyjskich sprawia, że przed odwiedzającym Turcję turystom rysuje się krajobraz niezwykły i zachwycający. Wrażenie pogłębiają pnące się ku niebu strzeliste wieżyczki meczetów i zabytkowych budowli w stylu arabskim. Jeśli mamy ochotę na beztroski wypoczynek na plaży - mamy do dyspozycji wybrzeże Morza Egejskiego, Wybrzeże Likijskie oraz najchętniej odwiedzaną Riwierę Turecką z takimi kurortami turystycznymi jak Side czy Alanya. Będąc w Turcji nie można też zapomnieć o tym, że to właśnie tureckie miasta, takie jak Stambuł, Efez, Hierapoliz i Afrodyzja są pierwotnymi ogniskami wielkich cywilizacji. Stambuł - dawna rezydencja wielkich sułtanów zachwyca przepychem i orientalną architekturą - to tutaj znajdują się światowej klasy zabytki - Pałac Topkapi, Hagia Sophia i Błękitny Meczet.
  Tutaj też aż roi się od bardzo ważnych dla tradycji tureckiej tradycyjnych tureckich łaźni. A w ten niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobraz i kulturową mozaikę zgrabnie wkomponowane są ruiny starożytnych budowli, które z pewnością zachwycą niejednego badacza tajemnic i zabytków przeszłości.

  Kultura i zabytki

  Turcja to również kraj wielkich kontrastów, tutaj bowiem spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka archaiczności zaklętej w zabytkach kultury i sztuki w ciekawy sposób łączy się z najnowszymi osiągnięciami techniki i nowoczesnymi ośrodkami turystycznymi, które odwiedzającym Turcję turystom oferują szereg luksusowych hoteli i apartamentów.
  Ten niezwykły kraj położony na styku dwóch kontynentów Europy i Azji to nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji, unikatowe zabytki islamskie i europejskie, ale coś jeszcze - kultura, kryjąca w sobie tajemnicę, w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzną, odmienną od naszej tradycją i obyczajowością.
  Tym, którzy naprawdę chcą poczuć ducha Turcji, polecamy wycieczkę do Istambułu. Na tamtejszym bazarze (Grand Bazaar) znajdziemy ślady tureckiej sztuki i obyczajowości zaklęte w tysiącu świecidełek, barwnych dywanach i chustach oraz oryginalnych pamiątkach.

 • Pogoda
  Styczeń
  14°C 6°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Luty
  15°C 6°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
  Marzec
  18°C 8°C
  Temp. wody 16°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Kwiecień
  21°C 11°C
  Temp. wody 17°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Maj
  25°C 14°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Czerwiec
  30°C 19°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Lipiec
  33°C 22°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Sierpień
  33°C 22°C
  Temp. wody 25°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 12
  Wrzesień
  31°C 19°C
  Temp. wody 26°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 10
  Październik
  26°C 14°C
  Temp. wody 23°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 8
  Listopad
  21°C 11°C
  Temp. wody 20°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 7
  Grudzień
  20°C 7°C
  Temp. wody 18°C
  Śr. liczba godzin słonecznych: 5
 • Mapa
+48 58 300 16 61