
Turcja

Stolica |
Ankara |
Powierzchnia |
780 580 km2 |
Ludność |
65 666 677 |
Język |
turecki |
Napięcie |
220 V |
Waluta |
lira turecka (TRY) |
Kurs średni NBP:
(z dn. 05.12.2019) |
1 TRY = 0.670800 PLN |
Turcja to przede wszystkim niezwykła orientalna kultura z całym bogactwem zabytków i interesujących miejsc, to złocisty piasek gorących plaż, egzotyczna roślinność i ciepłe, błękitne morze zapraszające do kąpieli.Turcja jest nie tylko prawdziwym rajem dla zwolenników aktywnego wypoczynku, ale również niezwykle pociągającym miejscem dla ludzi interesujących się reliktami przeszłości i kulturą islamu.
Tutaj znajdziecie Państwo wszelkie udogodnienia i rozrywki, poznacie wspaniałych ludzi i przeżyjecie niezapomniane chwile na ciepłych, kilometrami ciągnących się egzotycznych plażach.
W Turcji dla Polaków wizy są obowiązkowe. Można je kupić na lotnisku po przylocie do Turcji lub przez internet na stronie www.evisa.gov.tr/pl/. Wizy turystyczne upoważniają do pobytu na terenie Turcji przez 90 dni w okresie 180 dni ich ważności, licząc od pierwszego wjazdu). Oznacza to, że po wykorzystaniu prawa do trzymiesięcznego pobytu, nie można wjechać na teren Turcji do czasu wygaśnięcia nabytej wizy. Wiza elektroniczna kosztuje 35 USD, a tradycyjna kupiona na granicy 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.
Uwaga! Posiadacze paszportów tymczasowych mogą starać się o wizę wyłącznie w placówkach dyplomatycznych Turcji na terenie Polski.
Do Turcji Polacy mogą wjechać za okazaniem paszportu. Dokument powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Turcji oraz musi być w dobrym stanie. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe, niewyraźne pieczątki mogą spowodować uruchomienie uciążliwej procedury wyjaśniającej lub cofnięcie z granicy.
Szczepienia nie są wymagane.
W różnych rejonach Turcji, a zwłaszcza w Stambule, turyści polscy mogą być narażeni na kradzieże, a czasem na rozbój. Zdarzają się też przypadki namawiania do udziału w przemycie narkotyków. Zaleca się przed opuszczeniem Turcji dokładnie sprawdzić samochód, jeśli był zaparkowany na ogólnie dostępnym terenie, czy nie podczepiono pod nim jakiejś podejrzanej paczki. W związku z prowadzeniem działań bojowych tureckich sił zbrojnych przeciw separatystom kurdyjskim, we wschodniej Turcji znajdują się rozległe obszary, na których występować może zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa i życia obywateli polskich.Rejony szczególnego zagrożenia znajdują się w paru województwach (vilaietach) na wschodzie Turcji. Są to: Siirt, Sirnak,Hakkari, Bitlis, Van i Bingöl. Na obszarze tym od kilku lat obowiązuje stan wyjątkowy. Trwają operacje antypartyzanckie z udziałem sił lądowych, lotnictwa i innych środków bojowych. Poza województwami objętymi stanem wyjątkowym do terenów o względnym zagrożeniu należą rejony górskie na północ od jeziora Van, chociaż oficjalnie zniesiono tu zakaz podróżowania, łącznie z województwem Agri, na którego terenie znajduje się góra Ararat. Partyzanci kurdyjscy przenikają też do innych terenów dokonując aktów terroru. Od czasu do czasu zatrzymują przejeżdżających tamtędy cudzoziemców. Osoby planujące wyjazdy do Turcji powinny uwzględnić fakt, że organizacje kurdyjskie zapowiedziały i sporadycznie organizują ataki terrorystyczne przeciwko turystom. Wybrzeża mórz Czarnego, Egejskiego i Śródziemnego oraz obszary środkowej Anatolii można obecnie zaliczyć do bezpiecznych. Władze tureckie oficjalnie nie zezwalają na wjazd na tereny wojskowe, które są dość dobrze oznakowane. Nie wprowadzono zakazu podróżowania po województwach objętych stanem wyjątkowym, turyści mogą przejeżdżać przez te tereny na własne ryzyko. Należy jednak zaznaczyć, że udzielanie opieki konsularnej obywatelom polskim na terenach wschodniej Anatolii jest niezwykle trudne i niebezpieczne.
Bliskość błękitnego morza, gorącego piasku plaż i egzotycznej roślinności w niesamowity sposób zestawionej z obecnością rozciągających się ogromnych masywów górskich Taurusu i Gór Pontyjskich sprawia, że przed odwiedzającym Turcję turystom rysuje się krajobraz niezwykły i zachwycający. Wrażenie pogłębiają pnące się ku niebu strzeliste wieżyczki meczetów i zabytkowych budowli w stylu arabskim. Jeśli mamy ochotę na beztroski wypoczynek na plaży - mamy do dyspozycji wybrzeże Morza Egejskiego, Wybrzeże Likijskie oraz najchętniej odwiedzaną Riwierę Turecką z takimi kurortami turystycznymi jak Side czy Alanya. Będąc w Turcji nie można też zapomnieć o tym, że to właśnie tureckie miasta, takie jak Stambuł, Efez, Hierapoliz i Afrodyzja są pierwotnymi ogniskami wielkich cywilizacji. Stambuł - dawna rezydencja wielkich sułtanów zachwyca przepychem i orientalną architekturą - to tutaj znajdują się światowej klasy zabytki - Pałac Topkapi, Hagia Sophia i Błękitny Meczet.
Tutaj też aż roi się od bardzo ważnych dla tradycji tureckiej tradycyjnych tureckich łaźni. A w ten niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobraz i kulturową mozaikę zgrabnie wkomponowane są ruiny starożytnych budowli, które z pewnością zachwycą niejednego badacza tajemnic i zabytków przeszłości.
Turcja to również kraj wielkich kontrastów, tutaj bowiem spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka archaiczności zaklętej w zabytkach kultury i sztuki w ciekawy sposób łączy się z najnowszymi osiągnięciami techniki i nowoczesnymi ośrodkami turystycznymi, które odwiedzającym Turcję turystom oferują szereg luksusowych hoteli i apartamentów.
Ten niezwykły kraj położony na styku dwóch kontynentów Europy i Azji to nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji, unikatowe zabytki islamskie i europejskie, ale coś jeszcze - kultura, kryjąca w sobie tajemnicę, w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzną, odmienną od naszej tradycją i obyczajowością.
Tym, którzy naprawdę chcą poczuć ducha Turcji, polecamy wycieczkę do Istambułu. Na tamtejszym bazarze (Grand Bazaar) znajdziemy ślady tureckiej sztuki i obyczajowości zaklęte w tysiącu świecidełek, barwnych dywanach i chustach oraz oryginalnych pamiątkach.