Wczasy Sibenik

Przed podróżą

Do Chorwacji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
W Chorwacji dla Polaków wizy nie są wymagane. Polacy mogą przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy, licząc od dnia wjazdu.
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Sibenik

Malownicze widoki, wspaniałe tereny spacerowe oraz zróżnicowana gama atrakcji sprawiają, że na wczasy w Sibeniku chętnie decydują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary lub grupy przyjaciół.

Wycieczki do Sibenika

Położony w połowie drogi pomiędzy Zadarem a Splitem Sibenik, zaliczany jest do najbardziej urokliwych miast w Dalmacji Północnej. Klimatyczny kurort usytuowany jest na wzgórzach, przy ujściu rzeki Krka do zachwycającego turkusem Morza Adriatyckiego. Wycieczki do Sibenika nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, spragnionych pięknej pogody, słonecznych i morskich kąpieli oraz możliwości zwiedzania interesujących zabytków, będących dowodem bogatej historii.


W mieście znajdują się dwie niewielkie plaże, ale w bliskim sąsiedztwie Sibenika na amatorów opalania i sportów wodnych czeka ich całe mnóstwo. Nie brakuje też barów, kawiarni, restauracji, urokliwych brukowanych uliczek, widokowych twierdz i nadmorskiego bulwaru. Sibenik jest ponadto świetną bazą wypadową do pobliskich atrakcji, jak np. archipelag wysp Kornati czy Park Narodowy Krka z cudownymi wodospadami.

Wakacje z dziećmi w Sibeniku

Kurort oferuje różnorodne atrakcje, tak więc wakacje z dziećmi w Sibeniku z pewnością będą udane! Kilkuminutowy spacer ze Starego Miasta pozwala dotrzeć na plażę Banj Beach – idealną miejscówkę do aktywnego bądź spokojnego wypoczynku dla dorosłych i dla dzieci (w 2016 roku uznana została za najlepszą plażę w Chorwacji).


Na okolicznych plażach można uprawiać windsurfing, narty wodne i kitesurfing. Warto wybrać się na rodzinne zwiedzanie zabytków, wśród których na uwagę zasługuje wpisana na listę UNESCO – katedra św. Jakuba. Polecamy także wyprawę do górującej nad miastem twierdzy św. Michała, skąd roztacza się magiczny widok na cały Sibenik oraz okoliczne wyspy.


Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wycieczka z dziećmi do Parku Narodowego Krka, w którym nie brakuje zapierających dech w piersiach wodospadów oraz bogatej flory i fauny. Każdego roku we wrześniu armatni wystrzał jest znakiem rozpoczynającego się w Sibeniku jarmarku średniowiecznego z ogromem atrakcji dla najmłodszych.


Alternatywą dla słonecznych i morskich kąpieli może być wizyta w Aquaparku Solaris, gdzie na dzieci czekają zjeżdżalnie, wodospady oraz podwodny bajkowy świat…

Kiedy jechać do Sibenika?

Turyści, którzy zamierzają głównie korzystać z uroków plażowania, powinni nastawić się na wyjazd do Sibenika pomiędzy czerwcem a wrześniem, wówczas pogoda w Sibeniku sprzyja wypoczynkowi na plaży - średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą ok. 22-26 st. C. W sezonie letnim Adriatyk w okolicach Sibenika ma ok. 23 st. C. W okresie od kwietnia do maja i od października do listopada – termometry wskazują średnio 15-19 st. C, a więc idealne warunki do spacerów i wędrówek po malowniczej okolicy.

Co warto zobaczyć w Sibeniku?

W mieście można korzystać z dwóch niewielkich plaż, ale kolejne znajdują się w bliskim sąsiedztwie Sibenika – wystarczy udać się do Žaborić lub Primošten. W Sibeniku warto zobaczyć historyczną zabudowę Starówki oraz przespacerować się nadmorską promenadą, w pobliżu której cumują łodzie, motorówki i jachty.


Podczas spaceru po Starym Mieście, dobrze jest obejrzeć z bliska jedną z najważniejszych chorwackich świątyń, która znalazła się na liście UNESCO – katedrę św. Jakuba. Z pewnością warto też wspiąć się na pobliskie wzgórze, na którym położona jest twierdza św. Michała. Z tego miejsca można podziwiać wspaniałą panoramę miasta oraz nieodległych wysepek.


Innym ciekawym zabytkiem jest Pałac Rektorów, gdzie niegdyś rezydował przedstawiciel weneckich władz oraz kościół św. Wawrzyńca z malowniczym ogrodem. Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Sibeniku jest także wizyta w pobliskim Parku Narodowym Krka, który zachwyca pięknymi wodospadami oraz olbrzymią liczbą gatunków zwierząt i roślin.

Jak dojechać do Sibenika?

Wybierając się na wycieczkę do Sibenika, można zdecydować się na ofertę z przelotem albo dojazdem we własnym zakresie. W przypadku samolotu, dostępne są odloty z Warszawy, Katowic bądź z lotniska w Berlinie. Samolot ląduje w Splicie, skąd odbywa się transfer do Sibenika.


Turyści decydujący się na oferty z dojazdem własnym, najczęściej wybierają podróż samochodem. Wyjeżdżający z Gdańska mają do pokonania ok. 1580 km, na co potrzeba ok. 16 h. Osoby rozpoczynające podróż z Warszawy, mają do przejechania ok. 1350 km, co zazwyczaj zajmuje ok. 14 h jazdy.


W nieco bardziej komfortowej sytuacji są wczasowicze startujący z Katowic, bowiem od Sibenika dzieli ich ok. 1075 km (blisko 11 h). Kierowcy najchętniej wybierają trasę przez Czechy (Brno), Austrię (Wiedeń) i Słowenię albo decydują się na przejazd przez Słowację i Węgry. Warto pamiętać o opłatach za autostrady.

Co przywieźć z Sibenika?

Popularną pamiątką z tego regionu może okazać się charakterystyczna czerwona czapka z Sibenika. Turyści chętnie przywożą też świetnej jakości krawaty, z jakich słynie cała Chorwacja oraz drewniane zabawki zdobione regionalnymi motywami.


Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to warto zabrać ze sobą oliwę z oliwek, owczy ser Pag, piernikowe serca, wyroby czekoladowe z fabryki słodyczy Kraš, suszone figi, wina - np. Merlot, Jure Vinoplod Vinarija, likier z wiśni Maraschino oraz owocową rakiję.


Innym ciekawym upominkiem z Sibenika może okazać się koronkowa serwetka, czerwony parasol oraz różnorodne rękodzieła. Dużym zainteresowaniem cieszą się też miniaturki zabytków z Sibenika oraz zapachowe woreczki z suszoną lawendą, haftowane chusty czy wyroby z chorwackiej platenicy (plecionki).

Ciekawe informacje o Sibeniku

  • Pierwsze wzmianki o Sibeniku (Szybeniku) pochodzą już 1066 roku, natomiast przyznanie praw miejskich miało miejsce w 1298 roku
  • Sibenik ma swój epizod w słynnym serialu „Gra o Tron” – kręcono tu sceny z wątku rozgrywającego się w kupieckim mieście Bravos
  • Brama Lwów ze średniowiecznymi rzeźbami Adama i Ewy bywa obiektem kontrowersji i zaciekłych dywagacji, bowiem „pierwsi ludzie na ziemi” mają… pępki
  • 28 sierpnia 1895 roku za sprawą Nikoli Tesli w mieście uruchomiono pierwsze na świecie elektryczne oświetlenie uliczne, które zasilała elektrownia wodna na rzece Krka
  • od 1958 roku na przełomie czerwca i lipca w Sibeniku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dzieci, na który zjeżdżają liczne zespołu muzyczne i teatralne
  • katedra św. Jakuba, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego, w całości wzniesiona została wyłącznie z kamienia
  • Sibenik był pierwszym miastem nad Adriatykiem, które nie zostało założone przez Rzymian czy Greków, a przez króla chorwackiego Petara Krešimira IV.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź